Jak prawidłowo użytkować bęben światłoczuły?

Uwaga na uszkodzenia mechaniczne bębna

Już podczas transportu może dojść do uszkodzenia części do naszej drukarki laserowej. Wada fizyczna może powstać w skutek zanieczyszczenia warstwy światłoczułej poprzez olej, smar i rozpuszczalniki. Zanieczyszczenia mogą powstać także poprzez dotykanie palcami, klej, który pozostanie po ściągniętej etykiecie. Także tonery i roztopione ich cząsteczki mogą stanowić zagrożenie dla delikatnej części drukarki jaką z pewnością jest bęben światłoczuły.

Objawy wadliwego działania bębna

Wszelkie zarysowania na powierzchni bębna mogą przyczynić się do wykonywania niepoprawnych wydruków. Jeśli na wydruku zauważymy nieregularne cienkie linie na wydruku lub pojawiają się przebarwienia na powierzchni bębna, to czeka nas wymiana tego elementu. Poza tym nawet najmniejsze otwarcie warstwy przewodzącej może w efekcie nanosić na kartkę niejednakową grubość linii, a także zauważalne będą zmiany na tle w wydruku.

Zadbaj o swoją drukarkę

Warstwa OPC na bębnie nie spełnia funkcji ochronnej czy też dekoracyjnej. To półprzewodząca część i w dodatku bardzo delikatna na wszelką ingerencję. Każda reakcja chemiczna, kontakt fizyczny może mieć wpływ na działanie tego podzespołu. Samo czyszczenie niekoniecznie może zwiększyć żywotność i niezawodność działania, wszystko zależy od umiejętności osoby serwisującej. Należy pamiętać, że tonery o niskiej jakości wpływają na potrzebę czyszczenia bębna OPC.