Drukarki atramentowe w służbie medycyny
Czy technologię druku atramentowego można wykorzystać do leczenia? Brytyjscy naukowcy są przekonani, że tak. Po latach badań dopracowana została metoda wykorzystania druku atramentowego w leczeniu ślepoty i innych chorób oczu. Sprzęt drukujący można zastosować do wyprodukowania sztucznej tkanki służącej do przeszczepu, która zwiększa szansę na wyleczenie!
Przełom w badaniach
Drukarki jako lek na ślepotę? Badacze pracujący nad lekiem na to schorzenie wykorzystali atramentowe urządzenia wielofunkcyjne do wytwarzania sztucznych przeszczepów tkanek z ludzkiej siatkówki oka. Zasilane tuszem drukarki mogą być używane w przypadku dwóch typów komórek pochodzącej z siatkówki dorosłych szczurów.
Zapotrzebowanie na precyzję drukarek
Przede wszystkim chodzi o komórki zwojowe, które odpowiedzialne są za przekazywanie informacji wzrokowych. Drugi typ to komórki glejowe – wspierające, odżywiające, a także chroniące neurony. Specjaliści wykazali także, że wykorzystane odcinki pozostają zdrowe, a także wykazują zdolność do przeżycia i wzrostu w warunkach hodowlanych.
Problemy z siatkówką oka chorobą cywilizacyjną
Brytyjscy naukowcy są zdania, że utrata komórek nerwowych znajdujących się w siatkówce oka należy do bardzo częstych przyczyn chorób oczu. W tej części gałki ocznej mamy do czynienia z doskonale zorganizowaną strukturą, gdzie istotne jest dokładne rozmieszczenie komórek wobec siebie. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie skutecznej funkcji wzrokowej. Okazuje się, że drukarki w tej kwestii są w stanie pomóc.
Eksperymenty z piezoelektryczną drukarką atramentową
Właśnie tego typu drukarki wykorzystano podczas prowadzonych badań. Po przyłożeniu impulsu nerwowego okazało się, że wyrzucają one komórki przez dyszę o średnicy, która nie przekracza jednego milimetra. Cały eksperyment został nagrany kamerą o bardzo wysokiej rozdzielczości na potrzeby zoptymalizowania procedur. Z kolei ciecz, aby zachowywała się odpowiednio na głowicy drukującej, musiała mieć odpowiednie właściwości. Ilość wyprodukowanych w ten sposób komórek zwojowych i glejowych była zadowalająca.