Części zamienne do drukarek laserowych, o które należy dbać

Drukarki laserowe są obecnie najczęściej stosowanym urządzeniem drukującym w korporacjach, ale też bardzo często wśród użytkowników domowych. Skomplikowana budowa zależna jest od modelu drukarki, co sprawia, że należy także zwrócić uwagę na inne jej elementy niż tylko wymieniać tonery. W przypadku powstającego wydruku wiele podzespołów spełnia odmienne funkcje, bez których efekt końcowy nie byłby możliwy.

Właściwości Pickup Rollera

Najprościej rzecz ujmując, to rolka, która odpowiada za pobieranie kartek papieru z podajnika. Niekoniecznie musi mieć okrągły kształt, zazwyczaj o chropowatej i gumowej powierzchni. Ten element drukarki laserowej podobnie jak tonery może ulec zużyciu. Często brudzi się, dlatego warto czasami go przeczyścić płynem do renowacji powierzchni gumowych. Jeśli pokrycie ulegnie „wyślizganiu się”, to należy wymienić rolkę.

Nic nie wydrukujesz bez elektrody rozładowującej i separatora

Elektroda rozładowująca z materiału do złudzenia przypomina gąbkę i jest odpowiedzialny za to, aby przyciągać toner z powierzchni bębna światłoczułego bezpośrednio na kartkę papieru. Znajduje się w pobliżu bębna OPC. Z kolei separator ma prostokątny kształt, składa się z gumy, która przyklejona jest najczęściej do uchwytu. Jego zadaniem jest pobieranie pojedynczych kartek papieru z podajnika. Jeśli drukarka pobiera jednocześnie kilka kartek, to separator nadaje się do wymiany.

Nie ograniczaj się tylko do wymiany tonera!

Jak można zauważyć, proces drukowania angażuje wiele elementów drukarki. Prawidłowa praca urządzenia drukującego czy zadawalająca jakość wydruku zależy także od innych podzespołów. Podobnie jak tonery ulegają uszkodzeniom i zużyciu. Należy o tym pamiętać, tak aby systematycznie poddawać je konserwacji i wymianie, w momencie, gdy będą tego wymagały. Przetwarzanie i utrwalanie na kartce papieru to wiele następujących po sobie czynnościach dokonywujących się w drukarce.