W jaki sposób działają drukarki 3D?

Czym jest druk 3D?

To jeden z najgorętszych tematów ostatnich lat. Jednak tak naprawdę od niedawna drukarki 3D zaczęły odgrywać istotną rolę. Niestety większość z nas w dalszym ciągu nie do końca rozumie istotę działania tych urządzeń. Wokół technologii 3D narosło wiele mitów i wyobrażeń.

Druk 3D to technologia przyrostowa, co oznacza, że wiązka lasera utwardza w selektywny sposób materiał, tworząc w ten sposób obiekt przestrzenny. Drukarki 3D to szereg technologii pozwalający na pracę z w wielu procesach wytwórczych. Potrafią tworzyć proste i tanie detale, ale także bardzo precyzyjne i wytrzymałe.

Zalety drukarki 3D

Technologia przyrostowa została stworzona, aby w alternatywny sposób wykonywać prototypy projektów. To możliwość szybkiego czasu wykonania modeli, nanoszenia zmian, a także wysoka opłacalność tworzenia pojedynczych egzemplarzy przy wysokim współczynniku personalizacji. Drukarki 3D pozwalają na wydruk skomplikowanych geometrii, których nie można wykonać za pośrednictwem innych metod. Ten sposób druku nadal jest niedopracowany i posiada kilka wad.

Póki co jakość wykonanych modeli nie jest w stanie równać się formowaniom wtryskowym, odlewnictwu czy frezowaniu. Aktualnie druk 3D wykorzystuje się do produkcji prototypów części do urządzeń i maszyn w branżach przemysłowych, motoryzacyjnych i lotniczych. Technologia ta jednak ulega szybkiemu rozwojowi i na przestrzeni najbliższych lat z pewnością wejdzie na zupełnie inny poziom zaawansowania.